Weekend w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Pogoda w dalszym ciągu nas nie rozpieszcza ale… Mimo to korzystajcie i wypoczywajcie 🙂 Przecież nie będziemy ograniczać się pogodą! Tym bardziej, że wydarzeń z weekendu na weekend w Bieszczadach jest coraz więcej. Podrzucamy propozycję na nadchodzący weekend, jest w czym wybierać a więc mamy nadzieję że nikt tutaj bez planów nie zostanie 🙂
Miłego wypoczynku 😉

 

21 lipca (sobota) godz. 20:00, Koncert: Jarząbek-Jurkiewicz, piosenki J. Nohavicy, Piwniczka, Ustrzyki Dolne

Wydarzenie na facebooku

Na koncertach Adam i Jarek tworzą klimaty niepowtarzalne, coś między Petersburgiem, Cieszynem, Ostrawą a Lublinem. Z jednakowym zaangażowaniem grają zarówno dla małej grupy przyjaciół, jak i na dużej scenie. Na takie spotkania warto przyjść, dać się porwać emocjom, słuchać i śpiewać. Dlaczego? Bo-dokąd się śpiewa- jeszcze się żyje i trwa.

21 lipca (sobota) godz. 17:00, Piknik Strażacki, Bóbrka
22 lipca (niedziela) godz. 10:00, VIII Bieszczadzkie Święto Jagody, Dwernik 

Wydarzenie na facebooku

Impreza poświęcona promocji ochrony przyrody i promocji jagodowych smakołyków. Kiermasz jadła , produktów rękodzielniczych, rzemiosła artystycznego, promocja folkloru lokalnego, występy zespołów regionalnych.

22 lipca (niedziela), godz. 12:00, Dzień Drwala, Bukowiec 

Wydarzenie na facebooku

Jest to połączenie imprezy integrującej mieszkańców z rywalizacją sportową w konkurencjach związanych z zawodem drwala. Gwiazdą wydarzenia będzie Kuzyn Zenka (Bukowiec „Między mostami”).

22 lipca (niedziela) godz. 16:00 „ŚWIĘTO CIASTA”, Łobozew

Atrakcje:
– degustacja ciast,
– występy zespołów ludowych,
– konkursy, gry i zabawy,
– pokaz „Sitodruku”.

22 lipca (niedziela) XIX Zagórski Zjazd Kapel Ludowych, Zagórz

 

***

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Cerkiew w Łodynie

Zbaczając nieco z głównej drogi z Ustrzyk Dolnych w stronę granicy państwa, a dokładniej w Brzegach Dolnych skręcając w lewo, dojedziemy do niewielkiej wioski – Łodyny. Warto zatrzymać się na chwilę i zwiedzić tamtejszą cerkiew.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała została zbudowana w 1862 roku. Po 1951 roku służyła jako magazyn węgla drzewnego. W 1971 roku została przejęta przez parafię rzymskokatolicką i przeszła gruntowny remont. Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, z niewielką wieżą z przedsionkiem, konstrukcji słupowo-ramowej, poprzedzająca przednawie. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia, od strony południowej. We wnętrzu strop belkowy.

Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowały się jedynie: ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem – Hodegetria i Chrystus Pantokrator, umieszczone w neobarokowych ołtarzach bocznych.

Przy cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa z reliefem św. Antoniego.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Weekend w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Dzień dobry!

Rozpiska na weekend w Bieszczadach przygotowana – korzystajcie 🙂

13 lipca

14 lipca

Solińska noc kabaretowa

 

 • Festyn „Koszykalia”, Bandrów

 

 • Prodental Cup

 

15 lipca

 

Udanego weekendu!

Atrakcja – Park pod Dębami, tor pumptruck

Park pod Dębami to ulubione miejsce mieszkańców Ustrzyk jak i przybywających tutaj turystów. Na niewielkiej, płaskiej powierzchni pomiędzy wzgórzem Laworta a rzeką Strwiąż, otaczającą go z trzech stron, usytuowana jest scena, wyłożony kostką potężny plac (latem organizowane są tutaj koncerty), kilka tras dla amatorów rolek, tor rowerowy „Pumptruck” (tuż za rzeką), siłownia na otwartym powietrzu, miejsca do grillowania oraz plac zabaw.

Od 2014 roku miejsce to jest pełne życia. Tak wygląda tutejszy plac zabaw 🙂

Jak widać jest to także dobre miejsce do zatrzymania się i wypoczynku dorosłych, w towarzystwie natury i z dala od gwaru ulicy.

Zachęcamy Was do odwiedzania tego miejsca nie tylko podczas koncertu KSU 😉 Dla starszych dzieciaków wybudowano specjalny tor dla rowerów i deskorolek – pumptruck:

Natomiast po drugiej stronie strumyka – w cieniu drzew – usytuowano przyrządy do ćwiczeń. Siłownia na powietrzu cieszy się dużą popularnością wśród tych młodszych jak i starszych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Park pod Dębami to świetne miejsce na wypoczynek, z którego jest już bardzo blisko do dworca PKP (gdzie startują Drezyny Rowerowe w kierunku Krościenka) czy restauracji Niedźwiadek (która serwuje regionalną kuchnię i również posiada kącik zabaw dla dzieci).

Zapraszamy Was do odwiedzenia tego miejsca przy okazji wizyty w Ustrzykach i Niedźwiadku 🙂

Dlaczego warto odwiedzić Niedźwiadek? 5 powodów

Pierwszy tydzień lipca za nami, najwyższy czas spakować rzeczy i wyjechać na urlop 🙂 A jeśli urlop, to tylko w Bieszczadach – gdzie cisza, świeże powietrze, niepowtarzalne widoki, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki…

A oprócz tego wiele atrakcji, zabytków, wyjątkowych miejsc. Nie można jednak zapomnieć o jedzeniu 🙂 Natomiast, gdy mowa o jedzeniu, warto wspomnieć – dlaczego to właśnie Niedźwiadek warto odwiedzić!

 

1. Blisko!

Niedźwiadek znajduje się zaraz przy dworcu PKS w Ustrzykach Dolnych, więc zmęczeni i głodni po podróży nie będziecie musieli długo szukać 🙂 Nieważne, czy dopiero przyjechaliście w Bieszczady, czy wracacie z połonin – od 11:00 do 22:00 czekamy na Was zarówno z daniami gorącymi jak i czymś na ochłodzenie 🙂

2. Wyjątkowe doznania smakowe

Zaczynając od dań regionalnych jak np. barszcz ukraiński, pielmieni czy gołąbki po lwowsku, po wypiekany na miejscu chleb, poprzez lemoniady z naszymi syropami sezonowymi (z kwiatów bzu czy lipy) i przepyszne desery.

Klienci chwalą też nasze pizze, które szczególnie chętnie wybierają najmłodsi.

3. …i pełny brzuch

Po zjedzeniu półmiska niedźwiedzia czy placków po bieszczadzku na pewno nikt nie wyjdzie od nas głodny. Jednak porcje innych dań również Was nie zawiodą. Wiemy, że po powrocie z gór trzeba uzupełnić kalorie 😉

 

4. Niepowtarzalny wystrój

Drewniane wykończenia, ciekawe lampy, nietypowe przepierzenia… Od razu widać góralski klimat. W takim miejscu przyjemniej się odpoczywa 🙂 Widać tutaj inspirację kulturą Huculską.

5. Atrakcje w pobliżu

W sąsiedztwie restauracji znajduje się stacja Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych. Atrakcja ta z roku na rok bije rekordy polarności wśród turystów.

Oprócz tego, w Ustrzykach Dolnych znajdują się Muzeum Młynarstwa i Wsi, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Zespół Basenów „Delfin”…

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Niedźwiadek to doskonałe miejsce startowe jest dla osób lubiących piesze wędrówki. W jego pobliżu znajduje się wyjście na Kamienną Lawortę – najwyższy szczyt Ustrzyk Dolnych – 769 m n.p.m. czy pasmo Gromadzynia – 655 m n.p.m.

Laworta

Bliskość ze Szlakiem Architektury Drewnianej stwarza możliwość poznania dużej ilości bieszczadzkich perełek m.in.: cerkiew w Równi, Hoszowczyku, Hoszowie, Jałowem, Brzegach Dolnych czy Łodynie.

 

Jednym słowem to idealne miejsce dla tych, którzy pragną zwiedzić Bieszczady.

Zapraszamy!

Weekend w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Czy zaczęliście już swój wakacyjny wypoczynek? A może zbliża się on wielkimi krokami? Mamy dla Was propozycje imprez, które pozwolą Wam przeżyć ten czas w Bieszczadach jeszcze intensywniej 🙂

 

6-7  lipca (piątek-sobota), Country w Bieszczadach, Lesko

country 06.07Wydarzenie na facebooku

Odbywająca się co roku, cykliczna impreza, pod nazwą Country w Bieszczadach ma formę festiwalu, podczas którego występują zespoły grające muzykę country. Festiwal trwa dwa dni. i towarzyszy mu Międzynarodowy Zlot Motocyklowy z pokazami sprawnościowymi, paradą motocykli. Dodatkową atrakcją są przejażdżki konne oraz kiermasz gadżetów.


 

6-8 lipca (sobota-niedziela), godz. 9:00, 21 Bike Week Zlot Motocyklowy, Lesko

21 Bike Week Zlot Motocyklowy

Wydarzenie na Facebooku

To już dwudziesty pierwszy Bike Week zlot motocyklowy i piknik country w Lesku. Jak zwykle gwarancja dobrej zabawy i atrakcji dla ludzi kochających motocykle przy dźwiękach country – rockowych.


 

7 lipca (sobota), godz. 11:30XVII Powojenne Targi Końskie, Lutowiska

Kompleks rekreacyjno-sportowy  przy Chacie pod Florianem w Lutowiskach.

Impreza nawiązująca do przedwojennej tradycji organizowania jarmarków w Lutowiskach. Podczas targów organizowane są: parada koni, pokazy ścieżki huculskiej, jazdy w stylu west, użytkowania koni, całodniowe targi rękodzieła artystycznego i ludowego oraz kiermasz tredycyjnego jadła.


 

7 lipca (sobota), godz. 15:00, Festyn „Święto Miodu”, Krościenko 

 

Impreza odbędzie się przy świetlicy wiejskiej i rozpocznie o godzinie 15:00.
W programie degustacja przepysznych miodów oraz nalewek domowej produkcji. Podczas imprezy nie zabraknie również zabawy tanecznej przy akompaniamencie zespołu „Krysia i Janek”.


 

8 lipca (niedziela), godz. 18:00Koncert zespołu Lirepi, Restauracja Huculska w Ustrzykach Dolnych

W niedzielę, w ustrzyckiej restauracji Huculska koncert pn. „Piosenka poetycka i folkowa w Huculskiej” – wieczorek ze współczesną muzyką poetycką i tradycyjnymi pieśniami karpackimi. Duet Lirepi zaprezentuje utwory z płyty „Ukryta Uprzejmość” (czerwiec 2018) oraz pieśni karpackie.

***

 

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Udanego weekendu!

Atrakcja – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Drezyny, jak powszechnie wiadomo, to lekkie pojazdy szynowe. Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się pojazdy używane przez służby utrzymania szlaku kolejowego do prowadzenia nadzoru czy transportu. Najstarsze drezyny miały napęd ręczny, ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu czy ewentualnie zmianę kierunku jazdy. Potem pojawiły się duże drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy.

W Polsce temat drezyn rowerowych dopiero raczkuje. Pierwsza taka inicjatywa powstała w województwie świętokrzyskim, po kilka drezyn funkcjonuje obecnie w Wielkopolsce oraz w okolicach Wałbrzycha czy Słupska. Inicjatywy turystycznego wykorzystania drezyn rowerowych w naszym kraju maja jednak wciąż charakter egzotycznej ciekawostki, do skali, z jaką mamy do czynienia we Francji droga jeszcze daleka. A przecież jest to szczególnie proekologiczny i przyjaznego środowisku pomysł na turystykę.

Inicjatywa Janusza Demkowicza dotyczy linii kolejowej nr 108, na odcinku Zagórz – Ustrzyki Dolne (ewentualnie Krościenko). Linia nie była od dawna wykorzystywana do przejazdów kolejowych, a stanowi fenomenalne miejsce dla rozwoju tego rodzaju inicjatyw. Trasa jest zbyt długa (ponad 40 km), aby przeciętny turysta mógł pokonywać ją w całości – dlatego też koncepcja zakładała stworzenie centralnej bazy drezyn w miejscowości Uherce Mineralne, które są kluczowe ze względu na fakt, iż właśnie tu rozchodzą się drogi prowadzące z jednej strony nad Jezioro Solińskie, z drugiej w Wysokie Bieszczady. (Drugim takim punktem skrzyżowania kluczowych tras turystycznych jest Lesko, ale jest ono oddalone dość istotnie od linii kolejowej.)

Uherce są zatem optymalną bazą do wycieczek drezynami w obu kierunkach – w kierunku Zagórza oraz w kierunku Ustrzyk Dolnych (Krościenka). Co także ważne – organizowanie wycieczek w obie strony daje możliwość obsłużenia istotnie większej ilości turystów.

108 jest linią łączącą stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96.
Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47 km od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych, działająca od maja 2015 roku.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe posiadają dwie stacje odjazdowe:

1. Uherce Mineralne STACJA GŁÓWNA – dawna stacja PKP znajdująca się przy drodze nr 84. W stacji znajduje się sklepik z pamiątkami.

2. Ustrzyki Dolne – odjazdy z dawnej stacji PKP znajdującej się przy dworcu PKS (tylko sezon letni).

ROZKŁAD JAZDY:

Stacja Uherce Mineralne (tam i z powrotem) ważny od 28.4.2018 do 28.06.2018:

9.00 Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne 18 km, 2,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
9.30  Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
11.30 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
12.00 Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne 8,5 km, 1 godz. koszt 90 zł/drezyna
14.00 Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
14.30 Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne 8,5 km, 1 godz. koszt 90 zł/drezyna

Uwaga! Dostępność drezyn na daną godzinę można sprawdzić w panelu rezerwacyjnym.

Istniej możliwość rezerwacji dla grup zorganizowanych w wybranych godzinach. Zapraszamy!

Rezerwacja dla grup powyżej 40 os. tel. 570 770 108

Bieszczadzkie lipcowe wydarzenia wakacyjne – Ustrzyki Dolne i okolice

Dzień dobry!

Poniżej prezentujemy Państwu listę wydarzeń odbywających się w Bieszczadach, w lipcu. Oczywiście, nie jest to lista ostateczna – zawsze coś może nam umknąć. Jednak większość na pewno się znalazła 🙂

 

LIPIEC

01.07:

 • Festyn „Święto Pieroga”, Stańkowa

 

06.07:

 • Country w Bieszczadach, Lesko

 

07.07:

 

08.07:

 • Festyn Katolicki, Lutowiska

 

14.07:

 • Festyn „Koszykalia”, Bandrów

 

15.07:

 

16.07:

 • Festyn Parafialny, Uherce

 

21.07:

 

22.07:

Impreza poświęcona promocji ochrony przyrody i promocji jagodowych smakołyków. Kiermasz jadła, produktów rękodzielniczych, rzemiosła artystycznego, promocja folkloru lokalnego, występy zespołów regionalnych.

Restauracja Niedźwiadek Ustrzyki Dolne dżem z jagód bieszczadzkich

 • „Święto Ciasta”, Łobozew

 

28.07:

 • Karpacki Jarmark Turystyczny, Ustrzyki Dolne (28-29 lipca)

 • IV Puchar Bieszczadów w Nordic Walking, Ustrzyki Dolne i Ustjanowa

 

29.07:

 • Bieszczadzkie Święto Pszczoły, Pszczeliny
 • Agrobieszczady, Lesko (29-30.07)
 • Dzień Wilka, Wołkowyja

***

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zaplanować wyjazd w Bieszczady. Ponieważ Bieszczady to nie tylko piękne góry, ale również bogata kultura i zagłębie artystów 😉

Udanej wyprawy!

Tradycyjna i domowa kuchnia Niedźwiadka – placek po bieszczadzku

Chyba nie ma miejsca w Bieszczadach, w którym nie można by było zamówić placka po bieszczadzku. Uwielbiają go zarówno turyści jak i mieszkańcy. Jednak wszystkich po równo zastanawia jego pochodzenie…

W kuchni regionalnej Bieszczad ziemniaki pojawiły się stosunkowo niedawno, ale od razu wpisały się w kanon kulinarny. Wszak gołąbki z ziemniakami to tutejszy specjał. Podobnie jest przecież z pierogami z ziemniaczanym nadzieniem. A to nie koniec ziemniaczanego menu.

Placki po bieszczadzku

Nasze lokalne placki po bieszczadzku, często mylone z plackami po węgiersku, pochodzą od podhalańskich placków zbójnickich.

Placek zbójnicki (zbójecki) – rodzaj placka ziemniaczanego. Placek pochodzi z Podhala, z Polski lub Słowacji. Tworzony jest z ziemniaków, mąki, cebuli, słoniny, smalcu, czosnku, przypraw i jajek. Podaje się go często polanego gulaszem lub śmietaną. Jest to bardzo popularne danie serwowane na Podhalu. [wikipedia.org]

Placki po węgiersku mogłyby być dobrym tropem – wszak kilka wieków temu ludy z południa wędrowały na północ i historycznie mamy kilka wspólnych mianowników, ale… Węgrzy nie znają placków po węgiersku – jest to wariacja krakowskiego kucharza z lat 60. ubiegłego wieku 😉

A zatem, nie zagłębiając się w szczegóły – spróbujcie naszych placków po bieszczadzku, chrupiących placków ziemniaczanych z pysznym gulaszem i przyprawionych łyżką śmietany 🙂

Smacznego!

Weekend w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Nie będziemy Was czarować, pogoda w Bieszczadach dopiero się stabilizuje. Ale pamiętacie te cudowne kadry z Watahy? Mgła, mgła, mroczny las, jeszcze trochę mgły, kilka drzew, drewniana chatka, mgła… Jeżeli wtedy Wam się podobało, to na żywo zachwycicie się tym bardziej 🙂

Tak się złożyło, że w ten weekend w Tarnawie Niżnej jest zlot fanów Watahy.

Przypadek? Nie sądzę.

 

29 czerwca

Zlot fanów serialu Wataha, Tarnawa Niżna

29 czerwca – 1 lipca

Baza nad Roztokami, Tarnawa Niżna

wydarzenie na facebooku

Jeśli Kochasz Bieszczady, znasz serial HBO Wataha – zapraszamy na Zlot Fanów Serialu HBO WATAHA. Miejscem spotkania będzie serialowy Ośrodek dla Uchodźców.
Zobaczysz San, pogranicze z Ukrainą, kryjówkę Rebrowa, wąwóz przemytników, polanę na której Rebrow walczył z Grzywą….
Poczujesz klimat bieszczadzkich szlaków…. wszędzie dojdziesz ….
Wieczorem zasiądziemy razem do ogniska i wspólnie zaśpiewamy Bieszczadzkie Anioły i nie tylko 🙂
Koszt ..tylko noclegi 🙂 impreza ma charakter niekomercyjny – po prostu FUNowski 🙂
już niebawem podamy więcej informacji 🙂
PS weźcie gitary 🙂 [facebook]
 

Festyn Odpustowy, Solina

29 czerwca, godz. 17:00

Centrum Kulturalne Solina-Zabrodzie

Jeżeli piątek będziecie spędzać nad jeziorem Solińskim, warto wstąpić do Soliny i wziąć udział w tamtejszym festynie odpustowym. Przy skocznej muzyce spędzicie popołudnie, a może nawet noc – natomiast o wasze podniebienia zadbają miejscowi wirtuozi sztuki kuchennej 😉

 

30 czerwca

Koncert Melodie Pogranicza, Polańczyk

30 czerwca, godz. 18:00

Amfiteatr w Polańczyku, ul. Zdrojowa

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie zaprasza w dniu 30 czerwca (sobota), na koncert Melodie Pogranicza w Polańczyku. Koncert odbędzie się z okazji obchodów 15-lecia współpracy transgranicznej pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą w ramach funduszy Unii Europejskiej.

Wystąpią:
Tołhaje (Polska)
Drymbadadzyga (Ukraina)

Początek koncertu godz. 18:00, w Amfiteatrze w Polańczyku.
Wstęp wolny!

[GOKSiT Solina]

 

Pokazy Lotnicze, Lesko

30 czerwca, godz. 10:00

Lesko, Błonie nad rzeką San

wydarzenie na fb

„Zapraszamy fanów lotnictwa na pierwsze Pokazy Lotnicze w Lesku – Krainie Szybowisk organizowane przez Lotniczą Bobulandię. Impreza odbędzie się 30 czerwca 2018 r. w miejscowości Huzele koło Leska (błonie nad rzeką San). Początek o godzinie 10:00. Wstęp wolny.

Pokazy lotnicze rozpoczną się o godzinie 11:00 występem Cellfast Flying Team – młodej formacji samolotowej, której celem jest precyzyjne latanie w szyku. Przygotowania do wspólnej przygody w przestworzach piloci rozpoczęli już w 2014 roku. Rok później pokazali się „na niebie”. Chociaż zespół ma za sobą dopiero kilka lat wspólnych występów, to już zaprezentował się podczas wielu krajowych pokazów. Mają w swoim repertuarze sporo ciekawych ewolucji: latanie w zwartym szyk, rozejścia, mijanki, przegrupowania czy powroty do formacji.

A o godzinie 11:30 pierwszy raz tego dnia na niebie zaprezentuje się znana wszystkim fanom lotnictwa Grupa Akrobacyjna „Żelazny” – tworzona przez asów polskiego nieba oraz młodych, zdolnych lotników. Piloci latają na charakterystycznych, biało-czerwonych samolotach Zlin Z-526, Z-50 i Extra-330LC. Grupa Akrobacyjna „Żelazny” ma dużo wariantów pokazu. Potrafi wykonać pokaz w składzie od jednego do nawet sześciu samolotów. Pokaz jej pilotów zawsze wzbudza wiele emocji. Piloci zaprezentują się tego dnia jeszcze raz o godzinie 15:00. A wcześniej – o godzinie 13:00 – odbędzie się pokaz lidera Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.

Ponadto podczas pierwszego Pokazu Lotniczego Lesko 2018 o godzinie 12:00 odbędzie się przelot samolotów An-2 oraz Jak 12M, a o godz. 13:30 skoki spadochronowe.

Na fanów lotnictwa tego dnia czeka jeszcze jedna niesamowita atrakcja. Szybownik Piotr Bobula, który specjalizuje się w lotnictwie górskim, 30 czerwca wykona przelot samolotem Jak 12m pod stalowym mostem w Huzelach.

A wieczorem odbędą się dwa koncerty. Początek o godz 19:00. Wystąpią: Barbara Wrońska oraz Zespół KSU. Wstęp na koncerty biletowany.” [dlapilota.pl]

 

Rodzinny Piknik Lotniczy, Lesko

30 czerwca, godz. 6:00

Postołów k. Leska

„Starostwo Powiatowe zaprasza na Rodzinny Piknik Lotniczy w Lesku z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości i 100-lecia Lotnictwa Polskiego oraz Pierwsze Leskie Zawody Balonowe – Zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania.

Piknik odbędzie się 30 czerwca w Postołowie k/Leska.

Program:

 • 6:00 – Start konkurencji lotów balonowych,
 • 8:00 – 10:00 – II tura konkurencji lotów balonowych,
 • 11:00 – Oficjalne rozpoczęcie pikniku rodzinnego
 • 13:00 – 17:30 – Start konkurencji skoków spadochronowych,
 • 19:00 – Zakończenie zawodów

Podczas pikniku będzie można obejrzeć zabytkowy i nowoczesny sprzęt szybowcowy, uczestniczyć w ciekawych prelekcjach, jak również obejrzeć wystawy i stoiska związane z Odzyskaniem Niepodległości i narodzinami szybownictwa w powiecie leskim.” [www.stolicabieszczad.pl]
 

***

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

Udanego weekendu!