Weekend w Bieszczadach

Jakie samopoczucie towarzyszy wam przed weekendem?  Przy kawie zapraszamy was do obejrzenia nadchodzących wydarzeń i (jeżeli nie masz jeszcze planów) do zaplanowania spędzania czasu wolnego.

Miłego odpoczynku 🙂

20.09-24.09 (czwartek) godz. 19:00, Warsztaty Fotografii Przyrodniczej, Ustrzyki Górne

Wydarzenie na facebooku

Dowiedź się więcej – http://obozywedrowne.com/

22.09 (sobota) godz. 21:00, Dziady Kazimierskie, Bieszczadzka Legenda

Weekend w Bieszczadach

Wydarzenie na facebooku

22.09 (sobota) godz. 20:00, Aldaron & Jarecki, Kremenaros, Ustrzyki Górne 
23.09 (niedziela) godz. 8:00, Obchody Stulecia Niepodległości – Rajd Stulecia, Ustrzki Dolne

23.09 ( niedziela) godz. 7:00, Biegi Górskie 2018, Muzeum Budownictwa Ludowego, Sanok 

Wydarzenie na facebooku

Już dziś wejdź na www.biegigorskiesanok.pl i zapisz się na bieg – nie może Cię tu zabraknąć!

 

Trasa rowerowa – Czarna – “Szlak Ikon”

Dużą obwodnicą Bieszczadzką przez gminę Czarna prowadzi szlak łącznikowy rowerowego Szlaku Ikon z Ustrzyk Dolnych do Chmiela. Obiekty leżące przy tym odcinku szlaku to kilka wspaniałych cerkwi.

Trasa rowerowa – Czarna – “Szlak Ikon”

Przez gminę Czarna przebiega trasa rowerowa “Szlaku Ikon”, która prowadzi z Ustrzyk Dolnych do Chmiela nad Sanem. Wśród obiektów sakralnych tego szlaku, znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja w Rabem, którą wzniesiono w połowie XX wieku, w miejscu dawnej świątyni z połowy XVI stulecia. Po roku 1951 obiekt ten służył jako magazyn, w którym były przechowywane przedmioty z innych bieszczadzkich cerkwi greckokatolickich. W latach 70. cerkiew została odnowiona i obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu zachował się częściowo niekompletny ikonostas. Na przeciwko świątyni znajduje się dzwonnica.

Cerkiew – Rabe

Cerkiew – Chmiel

Kolejnym obiektem sakralnym na tym szlaku jest dawna cerkiew greckokatolicka w Żłobku, która pochodzi z roku 1830. Przez jakiś czas, od roku 1951, stała nieużytkowana, a wyposażenie jej wnętrza zostało rozkradzione, zaś sam obiekt służył jako magazyn szyszek. W latach 70. budynek dawnej cerkwi został odnowiony i od roku 1979 służy jako kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew – Żłobek

Następnym punktem na trasie jest była cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra w Czarnej, którą zbudowano w 1843 r. Obecnie, podobnie jak inne wcześniej opisane świątynie, pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

Nieco na uboczu głównej nitki szlaku znajdują się dwie ciekawe dawne cerkwie greckokatolickie, w Bystrem i Michniowcu.

cerkiew w Bystrem

Aby je odwiedzić należy skręcić w Czarnej w kierunku miejscowości Lipie.

Jesień na słodko

Już niedługo, bo 23 września o godz. 03:54 nad ranem rozpocznie się astronomiczna jesień. Dla jednych to wiadomość bardzo smutna, inni oddychają z ulgą. My natomiast cieszymy się bardzo (Bieszczady najpiękniejszą są jesienią!) i zamierzamy osłodzić sobie jeszcze ten początek jesieni pysznymi deserami.

Spontaniczny wypiek – gruszka, migdały i biała czekolada 🙂

 

A co czeka w naszej karcie deserów?

Desery

 • Sernik na korzennym spodzie (pieczony domowym sposobem)  
 • „Biały Słoń”  –  BESTSELLER !!!!

Torcik podawany z musem owocowym i bitą śmietaną i kawałeczkami bezy)

 • „Czarnohora” 

Torcik baaaaaardzo czekoladowy z wiśniami wg naszego przepisu

 • „W malinowym chruśniaku” – BESTSELLER !!!!

(lody waniliowe, podawane z bilą śmietaną  oraz z musem malinowym i kawałkami bezy)

 • Sernik (pieczony domowym sposobem)
 • Sernik z pieca z musem owocowym,  czekoladą lodami i bitą śmietaną  

 • Szarlotka (Prawdziwa, tradycyjna) 
 • Szarlotka na ciepło z lodami i bitą śmietaną 

 

A to nie koniec słodkości, bo na zamówienie wykonujemy smaczne i pięknie prezentujący się torty:

 

A Wy na co macie ochotę?

Do zobaczenia i wszystkiego słodkiego! 🙂

Weekend w Bieszczadach

Tradycyjnie moi drodzy – zapraszamy was do zaglądnięcia do naszego Weekendu w Bieszczadach, wszystkie wydarzenia w jednym miejscu.. Co oznacza „szybko, łatwo, wygodnie”. Mamy nadzieję, że każdy kto nie ma planów na nadchodzący weekend, znajdzie coś dla siebie 🙂

15.09 (sobota) godz. 6:30, Swimrun Poland Solina 2018 – Ötillö Merit Race, Swimrun Poland, Polańczyk
Weekend w Bieszczadach
Dowiedz się więcej.. Swimrun Poland

 

15.09 (sobota) godz. 7:00, Razem dla Zielonego Podkarpacia – Impreza Edukacyjna, Zatwarnica

Weekend w Bieszczadach

 

15.09 (sobota) godz. 15:00, Festiwal Wędkarstwa Muchowego, Zwierzyń

Weekend w Bieszczadach

 

15.09 (sobota) godz. 18:00, Paweł „Aldaron” Czekalski & Jarecki, Gminne Centrum Kultury i Ekologii, Cisna

Weekend w Bieszczadach

 

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Odwiedzając Ustrzyki Dolne nie można zapomnieć o odkryciu położonego w pięknym miejscu, nad rzeką Jasionką, cudownego Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu. Tutaj, jak co roku, odbywają się dwa ważne odpusty, pierwszy w pierwszą niedzielę lipca, a drugi 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Krótka historia Jasienia

Jasień to dawna wieś królewska, założona prawdopodobnie w XV wieku.  Jan Olbracht za zasługi oddał ją w dzierżawę rodzinie Ustrzyckich. W 1664 roku Maciej Stanisław Ustrzycki ufundował w Jasieniu drewniany kościół rzymskokatolicki i uposażył parafię, która odejmowała 21 miejscowości. Już w tamtych czasach słynne w całej okolicy stały się miejscowe odpusty, a Jasień zaczął pełnić rolę sanktuarium. W połowie XVIII w. drewniany kościółek został zastąpiony przez ujmującą doskonałymi proporcjami barokową świątynię murowaną, którą możemy podziwiać i dzisiaj. A ocalała niemal cudem, przypomnieć bowiem należy, że w latach 1945-1951 Jasień należał do ZSRR, państwa zwalczającego każdą religię, a już szczególnie katolicką.

Jasień dzisiaj

Kluczowa dla dzisiejszego znaczenia religijnego Jasienia była decyzja o utworzeniu tu sanktuarium dla Bieszczadów, zrealizowana w 1968 r. Trafił tu cudowny obraz Matki Boskiej Rudeckiej, pochodzący z Rudek koło Lwowa, otaczany kultem od XVII w. Nazywany Bieszczadzką Królową wizerunek stał się jednym z głównych celów pielgrzymek w tej części kraju. Niestety, ikona została w 1992 r. skradziona przez nieznanych sprawców. Od 1994 r. jej miejsce  w ołtarzu głównym zajmuje wierna kopia tego obrazu.

Obok ołtarza głównego i wizerunku Matki Boskiej Rudeckiej warto zwiedzając kościół zwrócić uwagę na barokową ambonę z ok. 1700 r., przykrytą późniejszym nieco, rokokowym baldachimem oraz pochodzącą z połowy XVII w. chrzcielnicę z rzeźbą Dzieciątka Jezus z krzyżem. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami, najstarszy z 1618 roku oznaczony jest herbem Ustrzyckich – Przestrzał.

Dookoła sanktuarium znajdują się przepiękne szlaki spacerowe, na których zobaczyć można wiele symboli religijnych, zarówno zabytkowych jak i współczesnych. Do takich należy m.in. piękny pomnik Jana Pawła II, przy którym gromadzą się rzesze wiernych, nie tylko podczas wielkich świąt. Jeszcze jako kardynał, Karol Wojtyła przyczynił się wraz z ówczesnym biskupem przemyskim Ignacym Tokarczukiem do powstania w Jasieniu sanktuarium.

Cichy szum rzeki Jasionki oraz wpływających do niej strumieni, wiatr pełen tajemniczej mocy stwarzają doskonałe warunki aby zatrzymać się na chwilę i oddać Matce Bożej Bieszczadzkiej tak wszystkie troski, jak i radości.

Monika Bulik

Pielmieni – rosyjskie pierożki z mięsem

Pierogi. Ta potrawa wbrew pozorom łączy wiele narodów, nie tylko słowiańskich. We Włoszech je się ravioli, w Chinach dim sum i jiaozi, w Polsce po prostu – pierogi, na Ukrainie warenyki, natomiast w Rosji pielmieni – choć ze względów historycznych te trzy ostatnie rodzaje w Bieszczadach występowały często obok siebie.

Pielmieni zwane także: pilimenipielmeniepielmienie, ros. пельме́ни [pʲ​iʎˈmʲ​ɛni]) to rodzaj pierogów z dość luźnym farszem mięsnym (najczęściej mieszanką wołowiny i wieprzowiny). Podaje się je z masłem lub ze śmietaną zaprawioną octem i pieprzem, choć to tylko początek listy – ponieważ ile domów, tyle sposób podania.

Przepisów na pielmieni jest wiele w internecie, zachęcamy do próbowania swoich sił w kuchni – a jeśli lepienie nie jest waszą mocną stroną, zapraszamy do nas na obiad 😉

Weekend w Bieszczadach

A po wakacjach, również się u nas dzieje

Łapka w górę kto wciąż wypoczywa w Bieszczadach?

Przygotowaliśmy dla was wydarzenia na weekend, mamy nadzieję że, każdy znajdzie coś dla siebie. Bawcie się dobrze 🙂

 

8.09 (sobota) godz. 7:00, II edycja Bieszczadzkich Zawodów Rowerowych „Tropem Żubra”, Centrum Promocji Leśnictwa, Muczne

Weekend w Bieszczadach

 

8.09 (sobota) godz. 10:00, III Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Rady Gminy Solina, Klub Żeglarski Naftowiec, Polańczyk

Weekend w Bieszczadach

8.09 (sobota) godz. 14:00, Koniec Lata w Pizza Chata, Solina

Weekend w Bieszczadach

8-9.09 (sobota) godz. 18:00, Rajd Konny w Bieszczadach, Bachórz

Weekend w Bieszczadach

9.09 (niedziela) godz. 11:00, Dożynki Gminne, Świetlica Wiejska, Jureczkowa

Uwaga – Przerwa!!!

Szalone wakacje pełne wymagającej pracy w naszych lokalach za nami.

W dniach od 3 do 9 września

Restauracja Niedźwiadek i Huculska są zamknięte!

Zapraszamy do naszych lokali już 10 września tj. poniedziałek.

Już wkrótce zaprezentujemy Wam nasz jesienne menu pełne smacznych, zdrowych i kolorowych potraw 🙂

Mamy nadzieję, że nie możecie się doczekać 😉

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Gdy słyszymy o kwiatach bzu, najczęściej myślimy o kwiatach bzu lilaka, jednak szczególnie dla nas cenne są kwiaty czarnego bzu. Już stare zapiski donoszą, że „owoce bzu czarnego zasypuje się cukrem i stawia na słońcu, żeby sok puściły, i aby pić go w przypadku kaszlu”. Zaś herbatek z suszonych jego kwiatów moc leczniczą wykorzystywano w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, przeciwko bólom reumatycznym oraz na „duszności” i przeziębienie.

fot.: pixabay.com

 

Lecznicze właściwości kwiatów czarnego bzu

Główne zastosowanie kwiatu bzu czarnego ma napar, który działa oczyszczająco i napotnie, co jest wykorzystane w leczeniu przeziębień i chorób przebiegających gorączkowo. Napar taki zapobiega nadmiernej kruchości naczyń włosowatych, a także podawany jest przy laktacji, gdyż wzmaga wydzielniczość gruczołów mlekowych. Może być także używany do przemywania spojówek w przypadku zapaleń, jak też do kąpieli kosmetycznych. Owoce mają działanie napotne i lekko moczopędne. Ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu. Wykazują tez łagodne działanie przeczyszczające, zalecane u dzieci i osób starszych. Owoce bzu są źródłem witaminy B i C. Liśćmi okładano bolące miejsca zapalne.

fot.: pixabay.com

 

Kuchenne zastosowanie

Kwiaty bzu czarnego suszone doskonale nadają się na zimową herbatkę, oraz jako dodatek do ziołowych mieszanek herbacianych.  Mogą być także aromatyzującym dodatkiem do naleśników…

fot.: pixabay.com

Ale można też zrobić z kwiatów syrop i dodać go do lemoniady… 🙂

 

Słodka lemoniada

Lemoniada z syropem z kwiatów czarnego bzu to nasza specjalność. Ten zapach i smak pozostaną z Wami na długo 🙂

A jak powstaje taki syrop?

Wystarczą baldachy kwiatów czarnego bzu, woda, cukier i odrobina soku z cytryny – żadnej chemii. Sprawdźcie sami!

Weekend w Bieszczadach

To co dobre, szybko się kończy..

I tak, zakańczamy tegoroczne wakacje. Mamy nadzieję, że był to dla was bardzo dobry czas, spędzony w miłej atmosferze. Przygotowaliśmy dla was wpis z wydarzeniami na ostatni weekend wakacji. Bawcie się dobrze 🙂

31-02.09 (piątek) godz. 16:00, Finał Radia Biwak 2018, Sanok

Wydarzenie na facebooku

FINAŁ RADIA BIWAK 2018 w Sanoku (Błonie) 31.08-2.09!
Aż trzy dni wspaniałej muzyki i zabawy!

Na muzycznej scenie wystąpi przed Państwem wielu wspaniałych artystów:

 • Natalia Kukulska
 • Tulia
 • Sylwia Grzeszczak Official
 • FabrykaKaeN
 • MuS – official
 • CIRYAM

Imprezę uświetnią także: Dj Sabat Elektro, Dj Nano, Dj ChedeRac.

Oprócz dobrej muzyki czeka na Państwa wiele atrakcji, min. tych sportowych – Turniej Dzielnic, który poprowadzi Irek Bieleninik konferansjer, atrakcje wystawcy, gastronomia i wesołe miasteczko.
Codziennie także wiele konkursów dla publiczności!

Nie może Was tam zabraknąć!

PIĄTEK 31/08
18:00 Koncert – FABRYKA
19:30 Koncert – TULIA
21:00 Koncert – Natalia Kukulska
Afte – Dj SABAT ELEKTRO
Zakończenie 24:00

SOBOTA 01/09

13:00 Turniej Dzielnic – prowadzi Irek Bieleninik
18:00 Koncert – MUS
19:40 Koncert – CIRYAM
21:00 Koncert – Sylwia Grzeszczak
After – Dj SABAT ELEKTRO
Zakończenie 24:00

1.09 (sobota) godz. 21:00, Sylwia Grzeszczak, Sanok Wydarzenie na facebooku

„Zakończenie Wakacji 2018”
Błonie
Wstęp wolny!

2.09 (niedziela) godz. 16:00, Eksplozja Kolorów, Sanok

Wydarzenie na facebooku

❗️NAJBARDZIEJ KOLOROWA IMPREZA W SANOKU NADCHODZI❗️
Zielone tereny MOSIR-u, ul. Królowej Bony 4 !
WSTĘP WOLNY! 🆓🆓

WYRZUTY KOLORÓW:
1️⃣💥16:00💥
2️⃣💥17:00💥
3️⃣💥18:00💥
4️⃣️💥19:00💥specjalny biało-czerwony wyrzut kolorów! 😊